Kaip dvyliktokui pasirinkti brandos egzaminus ?
Tuk tuk, po truputį beldžiasi naujas gyvenimo etapas. Atrodo, svajojai, galvojai, kaip greičiau baigti mokyklą ir, prašau, atkeliavo visų dvylikos metų rimtas įsivertinimas ir pasirinkimas – tai brandos egzaminų pasirinkimas arba, kitaip tariant, asmeninių sprendimų priėmimo metas, kuris, nori nenori, neišvengiamai paliečia kiekvieną abiturientą.
Daugelis, matyt, jau žino, kad brandos egzaminų pasirinkimo proceso paskutinė diena yra lapkričio 24-oji, o prašymą savo mokykloje pateikti reikia anksčiau, priklausomai nuo mokyklos. Kaip sakoma, kiekvieni namai turi savo taisykles.
Ir čia prasideda minčių šuoras: kaip pasirinkti, kokius egzaminus laikyti? Kaip sau padėti pasirinkti brandos egzaminus? Tokią pagalbą mokiniui gali suteikti: jis pats, karjeros specialistas mokykloje, klasių vadovai, tėvai. Svarbiausia, kad jaunas žmogus ramiai ir apgalvotai susidėliotų prioritetus.
Logiška būtų manyti, kad egzaminus dvyliktokas turėtų rinktis pagal tai, kur ketina studijuoti, o studijas rinktis pagal tai, ką norėtų veikti šiame gyvenime ir kas suteiktų daugiausiai džiaugsmo realizuojant save. Profesijos pasirinkimas – tai klausimas, kuris reikalauja kantrybės, atsakomybės, nes greito atsakymo, kaip recepto, deja, nėra. Karjeros konsultantė Daiva Šilienė sako, kad profesijos pasirinkimas turėtų prasidėti nuo savęs pažinimo:
„Kad ir kaip nusibodusiai skambėtų, savęs pažinimas yra pamatas tolimesnei karjerai. Abiturientai girdi: „pažink save“, „ieškok savęs“, bet net ir suaugusiam žmogui kartais nesuvokiama, kaip savęs pažinimą pradėti ir įgyvendinti. Tad, verta įsiminti, jog tai yra toks įdomus kokteilis - asmeninės savybės, vertybės, gebėjimai, interesai ir kompetencijos. Sakysite, prie ko čia dabar savęs pažinimas ir brandos egzaminai? Tačiau, kuo geriau save pažinsite ir kuo anksčiau sužinosite, kas esate, kuo ypatingai domitės, kur esate stiprūs, tuo lengviau bus pasirinkti ir brandos egzaminus, ir studijų kryptį, ir mažiau skaudės galvą, nes būsite atlikę nemažai vertingų kitokių, netradicinių namų darbų“, – dalijasi karjeros konsultantė.
Taigi, kelios rekomendacijos abiturientui, kaip rinktis brandos egzaminus, kurie vėliau turėtų padėti ir renkantis studijų kryptį:
Pirmiausia – pabandyk atsakyti į klausimą „koks/kokia aš?“, „Kokios mano asmeninės savybės?“, „Kokie mano gabumai?“, „Kokie mano polinkiai?“. Pasikalbėk apie tai su tėvais, draugais, su mokytojais. Taip pat, – atlik testą, kuris padės atskleisti stipriąsias puses ir padės išsirinkti profesinę kryptį. O tam tau gali padėti karjeros ir asmenybės pažinimo testas „Spotiself“ testas, kuris yra toks vienintelis ir sudarytas su Vilniaus universiteto psichologijos mokslininkais, pritaikytas Lietuvos mokiniams.
Antra – prioritetai. Tikėtina, kad jau būsi nusprendęs, kur norėtum studijuoti ir kokie stojimo reikalavimai. Įvertink savo galimybes ir nepulk pasirinkti egzaminų „dėl viso pikto, gal prireiks“ – yra dalykai, kuriuos puikiai žinai ir išmanai, esi įsitikinęs, kad tikrai egzaminą gali išlaikyti, o yra dalykų, kurie sunkiai sekasi ir reikalauja begalinių pastangų ir, greičiausiai, egzaminai gali būti neįveikti. Todėl, neverta rinktis vien dėl pasirinkimo, nes ruošimasis jiems blaškys dėmesį ir atims laiką iš tų, kurie svarbiausi. Sutelk dėmesį į tai, kas tau iš tiesų svarbu ir susiję su tavo ateities planais.
Trečia – būk atviras/atvira su savimi ir nesimėtyk dėl aplinkinių nuomonių. Tai tavo pasirinkimas ir tu turėsi su tuo pasirinkimu toliau gyventi, o ne kiti. Tau ir dabar, ir vėliau, teks siekti savo tikslų, o ne kitų žmonių tikslų. Kiekvienas renkasi egzaminų laikyti tiek, kiek nori ir kokius nori. Ir nebijok klaidų, nes mokymasis iš klaidų yra puikus būdas reflektuoti ir judėti į priekį.
Ketvirta – susiplanuok laiką pasiruošti egzaminams. Jeigu sistemingai mokysiesi, pasikartosi, perskaitysi visus privalomus kūrinius lietuvių egzaminui, rasi laiko praeitų metų egzaminų užduotims pavartyti (ir ne tik!), miegosi ramiau. Nerimas, baimė, abejonės ateina tada, kai esi nepasiruošęs. Yra dvi galimybės – daryti ir veikti arba nedaryti nieko ir sakyti, jog aplinka kalta. Rekomenduojame rinktis pirmąją galimybę, kad galėtumėte sau pasakyti – padariau viską, ką galėjau ir dar daugiau. Aišku, nepamiršk, kad yra toks dalykas, kaip poilsis. Jo reikia būtinai! Leisk sau nors dienelę nieko nedaryti, kitu atveju gali greitai neužtekti energijos ir užsidegimo.
Penkta – jei abejonės nepalieka ir jautiesi nedrąsiai, pasitark su karjeros konsultantu. Vienam atsakyti į svarbius klausimus, ypač kai kalbame apie rimtą profesinį sprendimą, gali būti sudėtinga. Karjeros specialistą gali rasti savo mokykloje arba kreiptis į Spotiself karjeros konsultantus.
„Egzaminų pasirinkimo procesas yra sklandus tada, kai abiturientas yra apgalvojęs keletą variantų, skyręs laiko savęs paieškoms ir pažinimui, informacijos rinkimui. Taip pat, atvirai pasikalbėjęs su tėveliais, nes, būtent, jų palaikymas, meilė yra ir stiprybė, ir vertybė. Ir dar. Noriu akcentuoti, kad ne visada gyvenime yra svarbiausi pažymiai, tad rinktis reikia ir taip, kad širdis dainuotų, kadangi tai yra tik pirmasis pasirinkimas, kuris yra visa ko pradžia.“, – sako D. Šilienė.